Какво е микробиом?
Стомашно-чревният тракт на човека е дом на над 39 трилиона микроорганизми, известни като „чревен микробиом“ или „чревна микрофлора“.
Микробиомът се сформира още по време на раждането, когато бебето, минаващо през родовия канал, влезе в пряк контакт с майчината бактериална флора, която след това се заселва в червата му. Според някои нови теории, още в утробата плодът осъществява първия си контакт с някои микроби. Ранната среща с тези микроорганизми подпомага развитието на имунната и храносмилателната система, както и на част от функциите в мозъка. Освен това, някои медицински данни сочат, че ражданията чрез цезарово сечение могат да повлияят неблагоприятно на имунната система на детето и да са един от факторите за развитието на определени състояния, като хранителни алергии и астма.
Всички тези микроорганизми подпомагат правилната дейност на имунната ни система, на храносмилането и усвояването на хранителни вещества и дори от тях зависи емоционалното състояние и доброто психично здраве на индивида. Съжителството на човека и чревния микробиом е взаимноизгодно и микроорганизмите също извличат полза от него. Благодарение на нас те получават подходяща среда за живеене и размножаване. В резултат на взаимовръзката и специфичното взаимодействие между всеки организъм и микроорганизмите в него, чревният микробиом е своеобразен микрокосмос и е индивидуален при всеки човек.
Микробиомът е в постоянното взаимодействие с клетките и системите в нашето тяло и затова повлиява редица процеси и промени, свързани със здравословното ни състояние.
С времето чревният микробиом нараства освен като количество и като разнообразие, като съставът на бактериите, обитаващи нашите черва, постоянно се променя. За да бъдем здрави и червата ни да функционират правилно, е важно той да включва достатъчен брой полезни бактерии и да знаем как да поддържаме баланса в тяхна и съответно в наша полза.
Какво е Микробиомен паспорт?
Микробиомен паспорт е анализ на видовете и количеството на микроорганизмите в червата на човека, съставящи неговия чревен микробиом. Тестът включва определянето на над 1 500 вида бактерии.
Изследването се извършва на базата на фекална проба. Пробата се взима удобно и дискретно в домашни условия. От микроорганизмите в нея се изолира и анализира генетичен материал за детекция и определяне на чревната микрофлора (индивидуален състав, брой и съотношение на микроорганизмите в нея).
Пробите се изпращат за анализ в лаборатория към Медицинския университет във Виена, Австрия, като за извършване на изследването се използват най-модерните и най-надеждните технологии за геномно секвениране от ново поколение.
Като резултат от изследването получавате персонален доклад за Вашия микробиом (в PDF формат). Лесни за разбиране персонализирани препоръки, а при желание от Ваша страна може да бъде осигурена и консултация с гастроентеролог и/ или диетолог.
„Микробиомният паспорт“ ще ви покаже пътя към по-добро благосъстояние и качество на живот. Ще разберете кои бактерии живеят във вашите черва и какви функции имат те. Анализът се извършва в първата в света двойно ISO сертифицирана компания за микробиом, с най-високите стандарти за качество.
Чревният микробиом е от ключово значение за развитието на имунната система. Бактериите в червата ни отделят вещества, които служат като сигнали, регулиращи нашите имунни клетки. Въпреки че основите на чревния микробиом се оформят през първите 1-2 години от живота ни, той е подвластен на промени през целия ни живот и балансът му може да бъде нарушен дори от най-незначителния прием на лекарства или промяна в начина на живот. Разберете какво се случва с Вашия микробиом още днес!

Какво води до нарушаване на чревния микробиом и баланса му?
- прием на антибиотици и други медикаменти – противозачатъчни, кортикостероиди, имуносупресори, противовъзпалителни – те унищожават голяма част от бактериите в червата
- нездравословно хранене и лоша хидратация
- прием на твърде много алкохол
- високи нива на стрес и липса на сън
- наднормено тегло
- определени заболявания
- източници на електромагнитни излъчвания от мобилни телефони, както и други облъчвания.
Какво води до нарушаване на чревния микробиом и баланса му?

Какво води до нарушаване на чревния микробиом и баланса му?
- прием на антибиотици и други медикаменти – противозачатъчни, кортикостероиди, имуносупресори, противовъзпалителни – те унищожават голяма част от бактериите в червата
- нездравословно хранене и лоша хидратация
- прием на твърде много алкохол
- високи нива на стрес и липса на сън
- наднормено тегло
- определени заболявания
- източници на електромагнитни излъчвания от мобилни телефони, както и други облъчвания.
Защо да изследваме чревния си микробиом?
Защото микробиомът влияе върху:
Защо да изследваме чревния си микробиом?
Защото микробиомът влияе върху:
Процесите на храносмилане
Дисбалансът на чревните бактерии може да причиниследните симптоми: диария, запек, метеоризъм (повишено натрупване на газове в стомашно-чревния тракт) и подуване. Рискът от синдром на раздразненото дебело черво се повишава. Хранителните вещества от храната не могат да се усвояват пълноценно и вероятността от появата на хранителни алергии и непоносимост се увеличава драстично.
Общо здравословно състояние
Състоянието на нашата имунна система се влияе от микробиома ни. Дисбалансът в състава и броя на чревните бактерии може да доведе до влошаване на имунитета. Рискът от развитие на хронични заболявания се повишава, а организмът става податлив на вирусни и бактериални инфекции. В същото време, нивата на някои хормони спадат и е възможно да се появят вътрешни възпаления.
Психическо здраве
90% от хормона на щастието – серотонинът, се произвеждат в червата. Случващото се там оказва огромно влияние на настроението и концентрацията ни. Установена е тясна връзка между психичното състояние на човека и неговия микробиом. Например, депресиите могат да повлияят на поведението и отношението към храненето и това впоследствие да повлияе на чревните характеристики и състав, а от друга страна, редица бактерии от чревния микробиом произвеждат специфични вещества (метаболити) със специален път на действие, които повлияват мозъчната функция и психиката. Нарушеният микробиом може да ни направи по-податливи на стрес и дори може да стне причина за изпадане в депресивни състояния.
Състоянието на кожата
Общата картина на Вашия микробиом се „отпечатва“ върху лицето Ви и оказва огромно въздействие за състоянието на кожата. Последните изследвания сочат, че дисбалансът при чревните бактерии се свързва с псориазис, розацея, атопичен дерматит и акне.
Регулирането на теглото
Някои бактерии подобряват нашето здраве, докато други му вредят. Това се отнася и за влиянието им върху теглото. Има бактерии, наличието на които е предпоставка за натрупването на килограми и бактерии, които ни предпазват от прекомерното наддаване на тегло. Какви точно са бактериите във Вашия микробиом, може да установите чрезрезултатите от „Микробиомен паспорт“.
Оценката на храненето
Разберете какъв е Вашият ентеротип и как бактериите, които обитават Вашия чревен микробиом, обработват и усвояват храната, която приемате. Ентеротипът представлява преобладаващите видове микроорганизми в храносмилателния тракт на човека. Според изследванията се разграничават три типа, като всеки от тях е свързан с индивидуалния начин на хранене.
Състоянието на сърдечно-съдовата система
Микробите в храносмилателния тракт влияят върху здравето и работата на сърцето. Редица изследвания показват, че добрите бактерии в червата регулират нивата на добрия холестерол, докато в същото време неутрализират лошия такъв. Дисбалансираният микробиом може да отключи сърдечно-съдови заболявания, тъй като лошите бактерии в червата произвеждат опасния TMAO (триметиламин N-оксид), който предизвиква възпаление в кръвоносните съдове и дори създава предпоставки за възникване на инфаркт.
Физическа активност
Ако Вашият микробиом е добре балансиран, Вие също ще бъдете по-здрави, по-енергични и по-издръжливи. Нарушенията в него водят и до промени в дейността на нервната система, които може да предизвикат следните симптоми: отпадналост, безсъние, понижен жизнен тонус, забавени реакции и замаяност.
НАЙ-ДОБЪР МИКРОБИОМЕН ТЕСТ ЗА 2020г!
НАЙ-ДОБЪР МИКРОБИОМЕН ТЕСТ ЗА 2020г!
Каква информация предоставят резултатите от теста?
Каква информация предоставят резултатите от теста?


Полезни статии по темата
Как да поръчам?

Как да поръчам?
