Не е тайна, че високата консумация на захар има множество негативни последици за нашето здраве. Това не се отнася само до обичайните проблеми с наднорменото тегло или заболявания като диабет и сърдечно-съдови проблеми, но също така оказва и негативно влияние върху чревната ни микрофлора. Знаем, че би било идеално, ако напълно избягваме подслаждането на храните, но това реалистично ли е? Вероятно не, тъй като не само, че за повечето хора е изключително трудно да спрат пълната консумация на подсладени храни, но и пазара ни затрупва с множество подсладени изкушения. Затова в тази статия обобщаваме най-важните неща за подсладителите и заместителите на захарта, които трябва да знаете!
Какво са подсладителите и заместителите на захарта и правим ли разлика между тях?
Подсладителите, с изключение на стевията, са изкуствено произведени вещества, които практически нямат калории, не причиняват кариес и имат сладка мощност, която е значително по-висока от тази на захарта. Те включват, например, Калиев ацесулфам (E 950), аспартам (E 951), цикламат (E 952), захарин (E 954), сукралоза (E 955). Тъй като те са добавки, трябва да бъдат изброени в списъка на съставките върху етикета на продукта. Т.нар. стойност ADI (Приемливо дневно количество) се определя от Световната здравна организация (СЗО) и показва максималната дневна доза, която се счита за медицински безопасна. Например, за стевия това е 4 мг на килограм телесно тегло, а за аспартам – 40 мг на килограм телесно тегло.
Проучване от 2021 г. установява, че дори най-малките количества сукралоза, захарин или аспартам са достатъчни, за да повлияят негативно на чревните бактерии. Същото проучване показа, че бактериите Escherichia coli и Enterococcus faecalis се променят в резултат на прием на тези подсладители, така че да могат да проникнат през чревната стена, което може да доведе до инфекции в тялото. [1]
Заместителите на захарта, от друга страна, представляват захарни алкохоли или т.нар. полиоли. Те не са сладки колкото захарта, осигуряват малко или никакви калории и имат минимално влияние върху нивата на кръвната захар и секрецията на инсулин в организма. Полиолите са интересни, защото могат да се използват като захар или в кулинарията за печене и готвене. Заместителите на захарта включват еритритол (E 968), ксилитол (E 967), изомалт (E 953) и сорбитол (E 420). За захарните алкохоли няма определена ADI стойност, въпреки това, в по-големи количества те могат да имат слабителен ефект.
Ползите от подсладителите и заместителите на захарта са очевидни: разнообразието от различни вещества е толкова голямо, че захарта може да бъде заменена практически навсякъде. Можем да ги използваме за спестяване на калории и противодействие на нарастващото затлъстяване, с малко или никакво влияние върху нивата на кръвната захар и секрецията на инсулин, което би могло да ни предпази от инсулинова резистентност и диабет. Въпреки това, трябва да имаме едно наум, когато става въпрос за здравето на чревния ни микробиом.
Каква означава всичко това за чревния микробиом?
В досега проведените проучвания са описани различните ефекти на горепосочените подсладители върху метаболизма на чревната микробиота. Въпреки че много незначително количество от приетите подсладители всъщност достига до червата, проучванията показват, че чревните бактерии могат да ги метаболизират, което води до промени в тяхната метаболитна активност и модулира и негативно променя производството на късоверижни мастни киселини. [2,3,4] Тези късоверижни мастни киселини, като ацетат, пропионат и бутират, са от голямо значение за нашето здраве. Също така, вече споменатото проучване от 2021 г. показва много ясен негативен ефект на изследваните там подсладители. То показва, че само две кутии на Coca-Cola Light съдържат концентрация на подсладител, която значително увеличава вредността на E. coli и E. faecalis, като им позволява да преодолеят чревната стена и да проникнат в кръвообращението.[1] Ревю на 14 проучвания за стевия публикувано през април 2022 г. показва обаче положителен резултат, като веществата в стевията успяват да имитират пробиотичен ефект за защита срещу възпалителни процеси и дисбиоза. Но това беше само едната страна на монетата и тук отново няколко проучвания рисуваха различна картина.[5] Важно е да се отбележи, че всички проучвания показват, че ефектът до голяма степен зависи от честотата на приемането на този тип вещества.
И още…
Проучванията показват, че ксилитолът, известен също като брезова захар, има положителен ефект върху чревната флора, като насърчава размножаването на полезни бактерии и производството на късоверижни мастни киселини, особено пропионат. Това понижава рН и намалява количеството на Escherichia и Staphylococcus.
Необходими са допълнителни проучвания, за да се получи категоричен отговор на това кои са най-добрите алтернативи на захарта, но въпреки това на този етап ксилитолът, еритритолът и стевията се понасят най-добре от червата.
Референции:
- Artificial Sweeteners Negatively Regulate Pathogenic Characteristics of Two Model Gut Bacteria, E. coli and E. faecalis, Aparna Shil and Havovi Chichger, May, 2021
- Effect of Non-Nutritive Sweeteners on the Gut Microbiota, Andrea Conz, Mario Salmona and Luisa Diomede, April, 2023
- Artificial Sweeteners Induce Glucose Intolerance by Altering the Gut Microbiota. Suez, J.; Korem, T.; Zeevi, D.; Zilberman-Schapira, G.; Thaiss, CA; Maza, O.; Israel, D.; Zmora, N.; Gilad, S.; Weinberger, A.; et al. Nature 2014, 514, 181–186.
- Gut Microbiome Response to Sucralose and Its Potential Role in Inducing Liver Inflammation in Mice. Bian, X.; Chi, L.; Gao, B.; Tu, P.; Ru, H.; Lu, K. Front. Physiol. 2017, 8, 487.
- The Effects of Stevia Consumption on Gut Bacteria: Friend or Foe? Arezina N. Kasti, Maroulla D. Nikolaki, Kalliopi D. Synodinou, Konstantinos N. Katsas, Konstantinos Petsis, Sophia Lambrinou, Ioannis A. Pyrousis and Konstantinos Triantafyllou, April, 2022