Организатор: МЦ „НМ Дженомикс“ със съдействието на Biotech Atelier
Дата: 29 октомври 2024г. (вторник)
Час: 14:00 – 16:00 часа
Формат на провеждане: Уебинар (през платформа Cisco WebEx)
*Участието е безплатно, но регистрацията е задължителна.
За включване в събитието – моля, следвайте линка:
https://biotechatelier.webex.com/biotechatelier/j.php?MTID=md079721437bc904e82c8b9fb1b586c8d
Webinar number: 2744 023 1140 (ако се изисква)
Webinar password: BA2024psy (ако се изисква)
Програма
- 14:00 – 14:05 – Откриване и представяне на участниците и темите
- 14:05 – 14:35 – „Генетично-детерминираните вариации в ефектите на по-важни класове ЦНС лекарства през погледа на фармаколога“Чл. кор. проф. Георги Момеков, дфн
Председател на Българското научно дружество по фармация
Ръководител на катедра „Фармакология, фармакотерапия и токсикология“ при Фармацевтичен факултет на МУ-София
- 14:35 – 15:05 – „Приложение на фармакогенетиката в психиатрията“Проф. д-р Петър Маринов
Психиатър
Председетел на Националната асоциация на експертите по психично здраве
Съосновател на сдружение „Колегиум „Частна психиатрия“
- 15:05 – 15:35 – „Фармакогенетичните тестове като инструмент за избора на по-успешна терапия“Силва Кюркчиян, дб
Биолог – генетик към МЦ „НМ Дженомикс“
- 15:35 – 16:00 – Дискусия
- 16:00 – Закриване
Лектори
Чл. кор. проф. Георги Момеков, дфн
Проф. д-р Георги Момеков е председател на Българското научно дружество по фармация, главен координатор на Експертен съвет по дейности клинична фармация, анализ на лекарствата, фармакология, токсикология и фитофармацевтични продукти към МЗ, ръководител на катедра „Фармакология, фармакотерапия и токсикология“ и зам. декан по научната работа на Фармацевтичен факултет на Медицински университет-София.
Той е утвърден български учен и преподавател, специализирал в областта на фармакологията, базираната на доказателствата фармакотерапия и клиничната фармация.
През септември 2024 г. събранието на академиците в БАН избра проф. Георги Момеков, дф за член-кореспондент в категорията на учените, ненавършили 50 години.
Основните интереси и постижения на проф. Момеков са в областта на онкофармакологията, експерименталната химиотерапия, дизайна на антинеопластични лекарства и търсене на нови съединения с противотуморна активност, фито- и етно-фармакологията и лекарствените взаимодействия. Автор е на над 300 научни публикации, глави от монографии и учебници, един патент и един полезен модел, като трудовете му са цитирани над 4000 пъти.
Проф. д-р Петър Маринов
Завършил медицина в Медицинския университет София през 1988 г. През 1994г. Придобива специалност по психиатрия, а през 2003 г. придобива втора специалност съдебна психиатрия. През 2008 г. придобива степен „доктор по медицина“ с научна разработка върху шизофренията.
Редовен член на Ню Йоркската академия на науките от 1994 г. Бил е последователно ковчежник, заместник председател и председател на Българската психиатрична асоциация за периода от 2003 – 2009 година. Съпредседател е на фондация „Биологична психиатрия“ заедно с д-р Оля Микова.
Бил е началник на Четвърта психиатрична клиника в МБАЛНП „СВ. НАУМ“ гр. София, както и началник на отделение за остри психиатрични състояния. Организирал и провел поредица от обучителни модули за общопвактикуващи лекари върху разпознаването и лечението на депресивните и тревожните разстройства. Има разработки в областта на шизофренията, биполярното разстройство, депресията и тревожните разстройства. Участвал е активно в съвместен проект на МБАЛНП „Св. Наум“ и Университата на Илинойс в Чикаго, САЩ, върху хероиновата зависимост.
Участвал е като координатор в европейски проект за изграждане на остро психиатрично отделение в МБАЛНП „Св. Наум“ София. Участва в европейски многоцентров проект по Седма рамкова програма за изследване на имунитета при депресия „МУУДИНФЛЕЙМ“ под ръководството на проф. Хемо Дрехсхаге от Университета „Еразмус“ в Ротердам, Нидерландия. Участва в съвместен проект за лечение на депресиите с университетската многопрофилна болница в Масачузетс, афилирана към Университета в Харвард, САЩ.
Силва Кюркчиян, дб
Биолог – генетик към МЦ „НМ Дженомикс“.
През 2014 г. завършва магистърска програма „Биология на развитието“ към Биологически факултет, Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
През 2020 г. защитава докторска степен по Молекулярна биология към Медицински университет – София.
Автор и съавтор е на научни публикации в български и международни списания. Има участие в изследователски проекти, национални и чуждестранни събития.
Организатор: МЦ „НМ Дженомикс“ със съдействието на Biotech Atelier
Модератор на събитието: Вероника Стефанова
Дата: 29 октомври 2024г. (вторник)
Час: 14:00 – 16:00 часа
Формат на провеждане: Уебинар (през платформа Cisco WebEx)
*Участието е безплатно, но регистрацията е задължителна.
За включване в събитието – моля, следвайте линка:
https://biotechatelier.webex.com/biotechatelier/j.php?MTID=md079721437bc904e82c8b9fb1b586c8d
Webinar number: 2744 023 1140 (ако се изисква)
Webinar password: BA2024psy (ако се изисква)