Известно е, че циркулиращите туморни клетки имат способността да формират метастази. Maintrac® методът включва анализ на течна биопсия, която е минимално инвазивна и позволява определяне и проследяване броя на живи туморни клетки в циркулация.
Методът има различни приложения, включващи броене на живи ракови клетки, проследяване на техния брой по време на онколечение. В допълнение, могат да се тестват терапевтични субстанции, за да се определи дали характеристиките на туморната клетка ще се променят по време на курса на лечение и също може да се определи агресивността на тумора чрез култивиране на стволови клетки като се използва флуорохорм конюгирано антитяло към епителен антиген и по този начин да се визуализира клетката чрез силно чувствителен метод. Maintrac® може да бъде приложен при всички солидни тумори, които имат епителен антиген на повърхността си и тестването се извършва в лаборатория с високо ниво на контрол за качество, с ISO 15189 сертификат.
В случаи на карциноми с неизвестен произход, част от изследваните характеристиките на циркулиращите туморни клетки също могат също да дадат информация за местоположението на първичния тумор.
Често ракът на гърдата се диагностицира в ранен етап от развитие, но въпреки това при 20% до 30% от пациентите се наблюдават метастази, след провеждане на стандартна терапия. Установено е, че при рак на гърдата циркулиращите епителни туморни клетки (ЦЕТК) могат успешно да послужат като прогностичен или предиктивен биомаркер.
В проспективно проучване включващо пациенти, диагностицирани с хистологично-доказан предимно неметастатичен рак на гърдата са преминали през адювантна радиотерапия след органно-съхраняваща операция. Всички пациенти, с изключение на един, са имали ER- положителен тумор и са били преминали през хормонална терапия по време на лъчелечението.
По време на проследяването е установено, че при част от пациентите въпреки стандартното лечение се наблюдават повишени нива на ЦЕТК в края на радиотерапията. При трима пациенти се установява появяване на второ туморно образувание: рак на дебело черво (84 месеца след приключване на радиотерапията), локален рецидив и злокачествен меланом (17 месеца след приключване на радиотерапия). Допълнително експресионен анализ на панел от избрани маркери ( GAPDH, EpCAM, NANOG, Bcl-2, TLR 4, COX-2, PIK3CA, Her-2/neu, Vimentin, c-Met, Ki-67) в ЦЕТК показва повишаване на експресията им след приключване на лъчелечението в сравнение с началото.
При част от пациенти с рак на гърдата се наблюдава, че адювантна лъчетерапия не намаля риск от възникване на локорегионални новообразувания, но също така и показва наличие на риск от развитие на далечни метастази.
Една от възможните причини за това наблюдение, че се отделят клетки от окултни ракови остатъци, които навлизат в кръвния ток. Това може да е сигнал за радиорезистентни клетъчни клонове, които са съществували преди започване на терапията и промени в съществуващата околна среда, като възпаление следствие от радиотерапия, може да предизвика тяхното разпространение в циркулация. Един от известните механизми за придобиване на резистентност, е че йонизиращата радиация повишава нивата на Akt фосфорилиране при много туморни видове и също да предизвика епително-мезенхимна транзиция.
Maintrac® обещава мониториране на терапевтичните ефекти в реално време, както и дългосрочно проследяване на отговора към лечение и ранна детекция на туморно новообразувания.
Реф.: Mäurer M, Pachmann K, Wendt T, Schott D, Wittig A. Prospective Monitoring of Circulating Epithelial Tumor Cells (CETC) Reveals Changes in Gene Expression during Adjuvant Radiotherapy of Breast Cancer Patients. Curr Oncol. 2021 Sep 8;28(5):3507-3524. doi: 10.3390/curroncol28050302